Joomla! Sitenizde Hotlink Nasıl Engellenir?

Joomla! Sitenizde Hotlink Nasıl Engellenir?

Bir kullanıcı sitenizdeki içeriğin (çoğunlukla resimler, müzik, videolar ve belgeler) doğrudan dosya URL'sine sahipse ve bu URL'yi başka bir siteye yerleştirdiğinde bir Hotlink gerçekleştirilir.

Bu sebeple, diğer site bant genişliğinizi kullanır ve barındırma kaynaklarınızı tüketerek web sitenizde gereksiz trafik sorunu üretir. Hotlink koruması, diğer web sitelerinin Joomla! web sitenizdeki dosyalara doğrudan bağlanmasını engelleyerek bunu önler.

Bu makalede Joomla! sitenizde Hotlink'in nasıl engelleneceğine dair bilgileri bulabilirsiniz. Hotlink nasıl engellenir? veya Hotlink engelleme? gibi sorulara umarım bir cevap niteliğinde olur bu yazı. Ayrıca, Hotlink Koruması 'na ait diğer alternatif seçenekleri de yine bu yazımızda bulmanız mümkün.

Hotlink Neden Kötüdür?

Hotlink, birçok Joomla! sitesi için, özellikle makalelerin içinde çok fazla resim içerenler için ciddi bir sorundur. Kötü bir uygulamadır çünkü:

  • Barındırma bant genişliğinizi (hesap kaynakları) kullanır ve site sahibinin ekstra ücret ödemesine sebep olur
  • Sitenizin performansını da etkileyebilir
  • Açıkça izin verilmedikçe etik dışıdır ve çoğu durumda yasadışıdır
  • Hedeflenen web sitesinin bant genişliğini tüketmeyi amaçlayan ortak bir siber saldırı olarak kullanılabilir

Umarım, bu sorunu önlemek için birkaç yöntem kullanabilirsiniz. Hotlink engellemesi sitenizin SEO'suna zarar vermez, ancak doğru bir şekilde ayarlanması gerekir.

Birisinin Siteme Hotlink Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Hotlink'i kontrol etmek için en iyi yer web barındırıcınızın web istatistikleri sayfası olacaktır. Son günlerde, haftalarda garip bir bant genişliği (trafik değil) fark ettiniz mi? Öyleyse, bu birisinin içeriğinizi çaldığını gösteren bir gösterge olmalıdır.

İkinci yöntem Google görsel arama aracını temel alır. Tek yapmanız gereken arama alanına url: domian.com - site: domain.com yazmaktır.

Domain.com'u gerçek alan adınızla değiştirin. Bu, sitenizde barındırılan ancak diğerlerinde de bulunan tüm resimleri gösterir. Ancak, Google görsel aramada farklı sonuçlar gösterdiğinden, %100 emin olmak için bir araştırma yapmanız ve birkaç resim bağlantısını kontrol etmeniz gerekir.

Joomla! Sitenizde Hotlink Nasıl Engellenir?

Joomla! Sitenizde Hotlink Nasıl Engellenir?

Web sitenizin medya kaynaklarından herhangi biri Hotlink bağlantılı olsun veya olmasın, istediğiniz zaman önleyici tedbirler alabilirsiniz. Hotlink koruması, içeriğinizi ve barındırma hesabınızı güvende tutmanın değerli bir yolu olabilir. Ne yazık ki, Joomla! 'da Hotlink'e karşı koruyabilecek yerleşik seçenekler yok, bu nedenle aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz.

cPanel - Hotlink Koruma Seçeneği

cPanel kullanıyorsanız, Hotlink Koruması özelliğini Güvenlik bölümünde bulabilirsiniz. Özelliği kullanmak için açın ve yapılandırın.

Joomla! Sitenizde Hotlink Nasıl Engellenir?

Belirli türdeki dosyalara doğrudan erişimi engellemek için, bu dosya uzantılarını aşağıdaki uzantılar için doğrudan erişimi engelle metin kutusuna ekleyin. Örneğin, tüm .jpg, resimlerini engellemek için, aşağıdaki uzantılar (virgüller ayrılmış) için doğrudan erişimi engelle alanına .jpg uzantısını ekleyin.

Joomla! Sitenizde Hotlink Nasıl Engellenir?

Hotlink korumasını istediğiniz URL'lere erişim sağlayacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu URL'ler doğrudan dosyalarınıza bağlanabilir. Ayrıca, engellenecek tüm istekleri, örneğin bir uyarı resmiyle belirli bir URL'ye yönlendirebilirsiniz.

NOT: Hotlink'i devre dışı bıraktığınızda, gerekli alan adları için Hotlink'e izin verdiğinizden emin olun. Örneğin, web sitenizin alt alan adları ve cPanel hesabınıza erişmek için kullandığınız URL.

Apache'de Hotlink Korumasını Etkinleştir

Joomla! siteniz Apache sunucusunda çalışıyorsa, tek yapmanız gereken .htaccess dosyasını sitenizin kök dizininde açmak (veya yeniden adlandırmak) ve RewriteEngine On'dan sonra aşağıdaki satırları eklemektir:

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yoursite.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?bing.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yahoo.com [NC]

RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif|svg|mp4|mp3|pdf)$ - [NC,F,L]

Kullanılan kuralların kısa bir açıklaması:

  • Birinci satır boş yönlendirmelere izin verir. Bazı ziyaretçiler web tarayıcısı tarafından gönderilen sayfa yönlendirme bilgilerini silen bir güvenlik duvarı veya virüsten koruma programı kullandığından, büyük olasılıkla bunu etkinleştirmek isteyeceksiniz. Boş yönlendirmelere izin vermezseniz, bu kullanıcılar için tüm resimlerinizi devre dışı bırakabilirsiniz.
  • İkinci satır izin verilen yönlendirmeyi, resme doğrudan bağlanmasına izin verilen siteyi tanımlar, bu web siteniz olmalıdır (yukarıdaki yoursite.com yerine gerçek alan adınızla değiştirin).
  • Üçüncü ve beşinci satırlar, Google, Yahoo ve Bing botları gibi tarayıcıları engellemek istemediğiniz için izin verilen listeye arama motorları ekler. Bu, görüntülerinizin Google görsel aramada gösterilmesini ve dizine eklenmesini engelleyebilir. Orada baidu.com gibi yerel arama web sitenizi ekleyebilirsiniz.
  • Son satır, korumaya karar verdiğiniz dosya uzantısını tanımlar.

Aşağıdaki kod, dosya siteniz.com'dan istenmedikçe istenen resim, pdf veya video yerine 403 yasaklı hata üretir. İsterseniz, Hotlink algılandığında alternatif içerik sunabilirsiniz. Bazı daha karmaşık kurallar oluşturmak için, bu htaccess hotlink protection generator 'e bir göz atın.

NGINX Sunucusunda Görüntü Bağlantısını Önleme

Aşağıdaki kodu kopyalayın ve NGINX yapılandırma dosyanıza yapıştırın.

location ~ .(gif|png|jpeg|jpg|svg)$ {

      valid_referers none blocked ~.google. ~.bing. ~.yahoo. yoursite.com *.yoursite.com;

      if ($invalid_referer) {

         return   403;

     }

 }

* siteniz.com - gerçek alan adınızla değiştirilmelidir.

Başka bir web sunucusu kullanıyorsanız, lütfen belgelerine bakın.

Sonuç

Hotlink, bant genişliği ve varlık hırsızlığı gibi çeşitli sorunlara neden olabilecek zararlı bir uygulamadır. Hotlink'i önlemek kolay bir iştir ve herhangi bir Joomla! eklentisine ihtiyacınız yoktur. Yani bu görevi ertelemek için bir neden yok. Lütfen yorum bölümünde fikirlerinizi bizimle paylaşın. Daha yararlı ipuçları ve püf noktaları için bizimle kalın!

Kaynak: Joomshaper.com

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler